Jaki kominek zewnętrzny wybrać?

Bogate portfolio procentów palenisk ogrodowych sprawia, że projektując ogród możemy stanąć przed trudnym pytaniem – jaki kominek zewnętrzny najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Różnorodne formy, materiały czy wielkość to nie jedyne dylematy, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie czym zasilany powinien być kominek. Warto zwrócić uwagę również na przepisy panujące w danych rejonie, gdyż obostrzenia związane z występowaniem smogu zakazują np. używania lub określają możliwości wykorzystania kominków zasilanych drewnem. 

Ostatnimi laty dużą popularnością w wyposażeniu tarasu cieszą się kominki na biopaliwo oraz paleniska gazowe. Jakie są między nimi różnice i co warto o nich wiedzieć – przeczytasz w naszym porównaniu.

Biokomniek na taras – kominek zewnętrzny i nie tylko 

Kominki zasilane biopaliwem często kojarzą się z aranżacjami wnętrz – nie wymagają stosowania instalacji kominowej, nie powodują powstawania dymu czy sadzy. Ich główną zaletą jest przede wszystkim wygoda użytkowania – nie trzeba dokładać drewna, sprzątać, ani czekać aż polana się wypalą. Nie wszyscy jednak są świadomi, że wolnostojące biokominki z powodzeniem mogą ozdabiać również tarasy i ogrody.

Czy ogrzeją nas w czasie chłodnego wieczoru? Choć paleniska etanolowe mają pełnić głownie funkcję dekoracyjną to nie zapominajmy, że mamy do czynienia z prawdziwym ogniem i płomieniami, które generują przyjemne ciepło. Pamiętajmy jednak, że biopaliwo ma niższą temperaturę spalania niż drewno i nie uzyskamy tego samego efektu jak w czasie palenia drewnem.

Niewątpliwie biokominki są doskonałą ozdobą ogrodu i gdy waga urządzenia na to pozwala, z tego samego kominka możemy korzystać też w domu.

Palenisko gazowe – niezbędne informacje

Choć często kojarzone są z amerykańskich filmów gdzie zdobią piękne tarasy z basenem to kominki gazowe cieszą się także dużą popularnością  w naszym kraju. Paleniska gazowe doceniane są szczególnie gdy mówimy o kominkach do zabudowy zasilanych gazem ziemnym – ich użytkowanie nie jest wymagające, gdyż nie ma konieczności wymiany butli co jest szczególnie istotne gdy posiadamy kominek o długim palniku. 

Zalety palenisk gazowych:

  • wygoda użytkowania
  • możliwość wyboru gotowego kominka lub do indywidualnej zabudowy
  • możliwość wyboru zasilania gazem ziemnym lub gdy to niemożliwe butlą LPG
  • niesamowity efekt

Niezależnie czy zdecydujemy się na biokominek czy palenisko gazowe, kominek zewnętrzny to dekoracja ogrodu którą warto mieć – tworzy niesamowity klimat i gwarantuje niezapomniany efekt.

kominek zewnętrzny
Kominek zewnętrzny Planika

Zobacz galerię palenisk zewnętrznych Planika

CzechEnglishPolish