Kominki a smog

Kominek Planika

Korzystanie z kominka w czasach ustawy antysmogowej

Ogień we wnętrzy to marzenie wielu z nas, jednak w czasach kiedy w wielu miastach jak Kraków zakazano używania tradycyjnych kominków opalanych drewnem pojawia się pytanie – jakie kominki mają wpływ na smog? Czy w walce o środowisko musimy zrezygnować z kominka w naszym domu – odpowiedź brzmi : NIE. Wachlarz rozwiazań jest całkiem spory – do wybru mamy automatyczne kominki etanolowe, biokominki i kominki gazowe. Paleniska te różnią się rodzajem używanego paliwa i sposobem montażu .

Kominki gazowe

W przypadku kominków gazowych mamy możliwość użytku gazu ziemnego z instalacji gazowej lub zasilania z butli LPG. Możemy spotkać je w różnych opcjach przeszklenia i formach paleniska (liniowe, camp fire). Istotnym jest aby wybierać kominki z czujnikami bezpieczeństwa jak CO czy gazu. Do zainstalowania kominka gazowego konieczny jest system kominowy oraz certyfikowany montażysta.

Biokomniki

Biokominki to różnorodnej formy kominki. W paleniskach używane jest specjalne biopaliwo na bazie alkoholu etylowego. Nie wymagane jest w ich przypadku zastosowanie instalacji kominowej, mogą być również stosowane we wnątrz i na zewnątrz – w ogrodzie czy na tarasie. Paliwo do paleniska wlewane za pomocą lejka.

Automatyczne kominki etanolowe

Kominki etanolowe podobnie jak biokominki zasilane są biopaliwem. Nie wymagają też zastosowania instalacji kominowej. Kominki etanolowe są zaawansowane technologicznie i posiadają szereg czujników bezpieczeństwa. Automatyczne kominki dają nieograniczone możliwości aranżacji, a ich instalacja jest niezywkle prosta. Wygoda użytkowania oraz możliwość zastosowania w blokach czy apartamentowcach sprawiają, że ten rodzaj kominków cieszy się dużą populanością.

CzechEnglishPolish